Juba pühapäeval saabusid pealinna esimesed tantsupeolised, peagi ka laulupeolised ning muusikud, kokku üle 30 000 peolise. XIII noorte laulu- ja tantsupeo turvalise liiklemise eest vastutav Ühisteenuste projektijuht Jaan Vill jagab soovitusi, mida peonädalal linnas liigeldes ja peole tulles meeles tasuks pidada.

Noorte laulu- ja tantsupeo “Püha on maa” haarab endaga kaasa Tallinna linna alates Kassisaba asumist kuni Pirita teeni. “Nii piduliste kui ka pealtvaatajate turvalisuse tagamiseks aitame linna liikluse nendes piirkondades peo perioodiks ümber korraldada ja palume seega juba tänasest Tallinnas liikudes aegsasti oma marsruut planeerida ning eriti tähelepanelik olla,” rääkis Vill.

Selleks, et liiklusmuudatused ei varjutaks peotuju ning aitaks pidulistel õigel ajal õigesse kohta jõuda, jagab Vill mõned soovitused.

1. Tee varakult selgeks, kuidas muutub liiklus Sinu igapäevasel trajektooril ja Sinu teekonnal peole

Nii peonädalal aset leidvate proovide kui ka peopäevadel toimuva rongkäigu ja väljakutele kohalejõudmise puhul tuleb Villi sõnul arvestada tänavu kindlasti ka Tallinnas sel suvel aset leidvate teetöödest tulenevate ulatuslike liiklusmuudatuste ning kiirusepiirangutega. “Oma marsruudi planeerimiseks tasub kindlasti külastada eelnevalt Tallinna linna kodulehte, kuhu koondatakse peo perioodiga seotud olulisim info liiklusmuudatuste kohta, või jälgida infot linnalehes Pealinn,” soovitab Vill.

“Kuna esinejate proovid algavad juba nädala keskel, tasuks arvestada, et Tallinnasse saabub rohkem kui 30 000 esinejat, kellest paljud ei külasta pealinna igapäevaselt. Seda tasuks meeles pidada nii autojuhina kui ka abivalmi kaaskodanikuna.”

2. Vali võimalusel liiklemiseks ühistransport

Selleks, et muudetud liikluskorralduse ajal oleks linnas pikemate marsruutide korral ohutu liikuda, tasub Villi sõnul eelistada peopaika minekuks ühistransporti. “30. juunist kuni 2. juulini on Tallinna ühistranspordi kasutamine kõigile tasuta. Samuti on peol osalejatel võimalik käepaela alusel tasuta sõita ka Elroni linnalähiliinidel. Infot sõiduplaanide ja marsruutide kohta saab Tallinna kodulehelt transport.tallinn.ee,” kirjeldas Vill.

Lauluväljakule saab tulla ka jalgrattaga ning oma jalgratta jätta jalgrattaparklasse Russalka mälestusmärgi kõrval, Pirita teel või Lauluväljaku sissepääsude juures. Ühtlasi peab ratturil olema kaasas rattalukk, sest parklad on valveta.

Küll aga tasub silmas pidada, et laulupeo päeval ei ole võimalik renditõukerattaga liikuda lauluväljaku vahetus läheduses ega neid sinna parkida. Lähimad renditõukerataste peatumise alad asuvad Russalka ees ning Orlovi lossi parkla kõrval.

3. Jälgi ajutist liikluskorraldust ja liikluskorraldajaid

“Peonädalal ja peopiirkondades autoga liigeldes tasub kindlasti jälgida hoolikalt ajutisi liiklusmärke ja liikluskorraldajate juhiseid,” pani Vill südamele ja lisas, et turvalise liiklemise aitavad pidupäevadel tagada sajad neoonvestides Ühisteenuste liikluskorraldajad.

4. Parkimisolud on väga piiratud

“Seoses Tallinna linna ulatuslike teetöödega on autode parkimise võimalused tänavu peo ajal raskendatud, mistõttu tasuks võimalusel kindlasti kaaluda lisaks isiklikule autole pigem muid transpordivahendeid peopaika saabumiseks,” paneb Vill peokülalistele südamele.

Nii näiteks ei ole tantsupeo ajal Kalevi keskstaadioni piirkonnas korraldatud parkimist ning ka Juhkentali tänav on tavaliiklusele suletud. Ka lauluväljaku ümbruses ei ole korraldatud parkimist ning mitmed tänavad lauluväljaku lähistel on kontserdi ajal suletud. Samuti pole võimalik parkida autosid Smuuli teel ega Pirita teel.

“Pealinna külalistel tasub jätta oma auto pigem mõnesse suurde parklasse ja sealt lauluväljaku poole liikuda,” märgib Vill. Ta soovitab uurida lisainfot ka Tallinna linna kodulehelt, kus on toodud välja parklad, kuhu on kõige mugavam parkida autot väljaspoolt Tallinna autoga peole saabujatel, et sealt siis ühistranspordiga peole edasi liikuda.

Pühapäeval, 2. juulil saab Lasnamäel auto tasuta parkida ka Tondiraba jäähalli, Bauhaus’i, Lasnamäe Prisma ja Lasnamäe Centrumi parklatesse. Kesklinnas ootab parkijaid T1 parkimismaja ja Ülemiste City väliparkla. Haaberstis saab auto jätta Rocca al Mare kaubanduskeskuse parklasse. Parklate ja lauluväljaku vahel on tagatud ühistranspordiühendus. Samas tuleb pidada meeles, et kõik bussid päris lauluväljaku juurde ei sõida, vaid et peopaika jõudmiseks tuleb pisut jalutada.

5. Varu aega tagurpidi-rongkäikudeks

Samuti tasub Villi sõnul nii peamistel peopäevadel kui ka 2. juuli rongkäigu päeval arvestada sellega, et suuremad rahvamasside liikumised toimuvad juba enne üritusi ja ka pärast nende lõppemist. “Seega on liiklus piiratud, kuni kümned tuhanded jalakäijad ümbruskonna tänavatel ja sõiduteedel kontsertidele kogunevad, ja samuti siis, kui rahvamassid pärast kontserte paari tunni jooksul tagasi kesklinna liiguvad,” märkis Vill.

Peo lõppedes reguleeritakse liiklust koostöös politseiga vastavalt vajadusele, et tagada liiklejate turvalisus alates Narva mnt Petrooliumi tn kuni Smuuli teeni ja vastavalt olukorrale ka Pirita teel ning Reidi teel.

Täpsem info pidustustega kaasnevate suurimate liiklusmuudatuste kohta asub Tallinna linna kodulehel https://www.tallinn.ee/et/laulupidu, peoga seotud liiklusinfo aga Ühisteenuste kodulehel https://www.parkimine.ee/laulu-ja-tantsupidu/ ning Laulu- ja tantsupeo kodulehel https://2023.laulupidu.ee/liiklus-ja-parkimine/ .

Joonised peonädala liikluskorralduse kohta: https://www.parkimine.ee/laulu-ja-tantsupidu